Jak produktywnie i zdrowo pracować w domu? Narzędziownik life-work balance w pracy zdalnej

Praca w domu to wyzwanie dla naszej równowagi psychofizycznej – o czym należy pamiętać, aby zachować zdrowie

Przestrzeń życiowa człowieka ma kilka tradycyjnych wymiarów: dom, miejsce pracy i przestrzenie społeczne różnego typu, od parków i dróg, poprzez autobusy, na kinach, teatrach i siłowniach kończąc. Logika podziału życia na prywatne i zawodowe wymaga kilku istotnych korekt, kiedy praca wykonywana jest w domu. W takiej sytuacji nasza równowaga psychofizyczna potrzebuje konkretnych strategii, aby produktywność pracy była zadowalająca i nie ucierpiało też nasze zdrowie psychiczne. Oto kilka praktycznych porad, jak realizować zasadę life-work balance, czyli prawidłowych proporcji pomiędzy pracą i życiem prywatnym, kiedy obowiązki zawodowe wykonujemy w domu. 

Produktywność w domu – wydzielaj przestrzeń do pracy 

Praca wykonywana w domu wymaga szczególnej dyscypliny. Osoby, które wykonują ją od dłuższego czasu, polecają stworzenie oddzielnej, odseparowanej przestrzeni, która będzie przeznaczona wyłącznie do wykonywania obowiązków zawodowych. Ideałem byłoby posiadanie oddzielnego pokoju z biurkiem, używanego jako biuro, ale wystarczy samo miejsce z biurkiem w salonie lub pokoju dziennym, jeśli jest to rozwiązanie tymczasowe. Ważne jest bowiem to, aby była to przestrzeń kojarząca się nam właśnie z pracą i koncentracją. Ludzki mózg lubi takie skojarzenia i chętnie oszczędza energię. 

Zarządzanie sobą w czasie i przestrzeni 

Jedną z ważnych zasad utrzymania produktywności w pracy w domu jest tak zwane zarządzanie sobą w czasie i przestrzeni. Polega ona na tym, że ustalamy ścisły harmonogram dnia, w ramach którego konkretne godziny pracy spędzamy w wyznaczonym miejscu. W praktyce chodzi tu o to, aby  standardowych osiem godzin pracy wykonywanych było na przykład w jednym miejscu: przy biurku lub stole. Wówczas nasz organizm lepiej znosi rutynę, bowiem nawyki wspierają psychologiczne procesy prawidłowego skupiania uwagi.

Planowanie i samomotywacja

W przypadku pracy zdalnej, kiedy przestrzeń domowa pełni funkcję jednoczesnej przestrzeni zawodowej, szczególnie istotne są zasady planowania zadań. Jedni lubią szczególnie organizery tradycyjne, doceniając manualny kontakt z piórem, ołówkiem i kartką papieru, inni natomiast preferują aplikacje internetowe umożliwiające wgląd w harmonogram i terminarz zadań dla całego zespołu. Wybór odpowiedniej dla nas opcji zależy jednak od charakteru realizowanych zadań, o ile bowiem dziennikarz może pozwolić sobie na analogowy notes, o tyle już kierownik grupy badawczej musi liczyć się z potrzebami komunikacyjnymi reszty członków zespołu. Istotą planowania jest jednak wspólny mianownik samomotywacji. Jeśli posiadamy szczegółową listę zadań wraz z przypisanymi jej godzinami pracy, łatwiej nam powstrzymać chaos myśli i skupić się na pracy. A nic tak nie motywuje, jak lista zrealizowanych celów.

Zegary aktywności i wytchnienia 

Praca w domu wymaga od nas nie tylko żelaznej dyscypliny, ale i umiejętności organizowania sobie krótkich przerw regeneracyjnych. Specjaliści w dziedzinie ergonomii pracy zalecają, aby po każdej przepracowanej godzinie zegarowej następowała co najmniej pięciominutowa przerwa na wykonanie ćwiczeń rozciągających, gimnastyki gałek ocznych w postaci naprzemiennych krótkich i dalekich spojrzeń. Warto też mieć przygotowany dzbanek wody mineralnej, po którą wówczas sięgniemy, nie wymykając się do kuchni na kawę. Jak bowiem wiadomo, ryzyko kwadransa na kawę w sytuacji pracy z domu jest związane z rozciągnięciem tego kwadransa do godziny. Pilnujmy się, rozpisując czas pracy i przerw na kartce papieru lub używając do tego aplikacji internetowych w postaci wizualnych zegarów aktywności i wytchnienia.

Wyciszmy media społecznościowe i wyłączmy telefon prywatny 

Z badań psychologicznych wynika, że każde oderwanie się od bieżącego zadania intelektualnego wymaga aż dziesięciu minut na ponowne skupienie uwagi. Dlatego pracując w domu, warto wylogować się prywatnych kont w portalach społecznościowych i wyłączyć lub wyciszyć telefon prywatny tak, aby nikt nam nie przeszkadzał. W Internecie znaleźć możemy wiele propozycji timerów, czyli aplikacji umożliwiających automatyczne blokowanie portali takich jak Facebook na konkretnie określony czas pracy.

Planowany czas na relaks, czyli domowe biuro musi kiedyś zostać zamknięte, a umysł uwolniony

Drugim, oprócz pokusy ucieczki przed pracą w domu, ryzykiem zadań wykonywanych w systemie home office jest przeciąganie w nieskończoność wykonywanych zadań. Z problemem tym borykają się zwłaszcza przedstawiciele wolnych zawodów. Psychologowie doradzają, aby zaplanować stały, uporządkowany rytm dnia pracy, który obejmuje konkretną godzinę jej rozpoczęcia i zakończenia, po którym następuje symboliczne zamknięcie domowego biura, czasem zredukowane do odejścia od biurka. Po tym czasie warto zadbać o relaks, wykonując domową sesję jogi, poczytać książkę lub zadzwonić do przyjaciela. Równowaga psychofizyczna jest podstawą produktywności zawodowej, dlatego mówmy sobie stop i idźmy odpoczywać po zakończonym dniu pracy. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry