Jak wynika z raportu People Unboxed przygotowanego przez firmę ADP we współpracy z Circle Research, wynagrodzenie wciąż stanowi ważny element składający się na zaangażowanie pracowników. Nie mniej ważniejsze od niego są jednak inne czynniki. Satysfakcja z wykonywanej pracy, atmosfera w zespole i docenienie ze strony przełożonych.
Jak wykorzystać takie dane, aby zwiększyć zaangażowanie pracowników w firmie?
Wysokie zaangażowanie pracownika to jedna z najważniejszych z punktu widzenia pracodawcy wartości. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Zaangażowany i dobrze zmotywowany pracownik będzie wykonywał swoje zadania z sercem, oddaniem i autentyczną pasją. To z kolei przełoży się nie tylko na natychmiastowe i mierzalne efekty pracy, ale także na korzyści wizerunkowe i oszczędności. Koszt zastąpienia jednego pracownika to minimum jego roczna pensja. Mówiąc jeszcze prościej — jeśli wzbudzisz zaangażowanie w swoim zespole — twoja firma nie tylko rozkwitnie, ale stanie się silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.
Zaangażowanie pracowników — jak je wzmocnić?
Jak wynika z danych Worskmile, aż 85% pracowników nie jest zaangażowanych. Takie dane z pewnością nie napawają optymizmem. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy upatrywać można kilku czynników m.in. brak kultury doceniania czy niedopasowany system motywacji pracowników.
Brak docenienia ze strony przełożonego, zwłaszcza w długofalowej perspektywie przekłada się na osłabienie zaangażowania, utratę motywacji i zapału pracowników. A to skutkuje pogorszeniem funkcjonowania organizacji — zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Efektem takiej postawy jest także zmniejszenie lojalności zatrudnionych oraz zwiększone ryzyko odpływu z firmy tych najbardziej uzdolnionych pracowników. Dla wielu talentów atrakcyjne wynagrodzenie to zdecydowanie zbyt mało, aby pozostać w firmie na dłużej.
Co motywuje współczesnych pracowników?
Jak wynika z raportu People Unboxed przygotowanego przez firmę ADP we współpracy z Circle Research, 51% Polaków chodzi do pracy po to, aby mieć pieniądze na rzeczy, których chce i potrzebuje, a 48% pracuje z bardziej osobistych powodów, takich jak rozwój osobisty, samorealizacja, zadowolenie itp. Co ciekawe, aż 20% wskazało, że kocha swoją pracę i jest ona bardziej powołaniem aniżeli pracą. Dla 10% badanych największą motywacją do pracy jest chęć nauki i rozwoju zawodowego.
Dlaczego chodzimy do pracy?
Niestety, wyniki badania wskazują także, że duża liczba osób czuje się w pracy nierozumiana. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których szefowie nie są świadomi ich potencjału, realnych potrzeb i presji, jakiej każdego dnia są poddawani. Dotyczy to zwłaszcza średnich i dużych firm. Jak przekuć takie dane na realne działania, które pomogą zwiększyć zaangażowanie pracowników i zbudować skuteczny system motywowania?
Jak motywować pracowników — 6 skutecznych rad praktyków
- Doceniaj unikalność pracowników. Kluczem do zbudowania prawdziwego zaangażowania pracowników jest spojrzenie na każdego jak na indywidualną jednostkę, z ambicjami, marzeniami i potencjałem. Tylko w takich okolicznościach będziesz w stanie wydobyć z pracowników to, co w nich najlepsze i w pełni wykorzystać ich zasoby do rozwoju firmy.
- Zadbaj o komunikację. Badania udowadniają, że skuteczna komunikacja wewnętrzna w firmie ma ogromny wpływ na motywację pracowników i efektywność biznesową. Udowodnij swoim pracownikom, że mają realny wpływ na rozwój organizacji. Twórz proste i błyskawiczne ankiety wysyłając je przez platformę benefitową i aplikację mobilną. Otrzymuj szybką informację zwrotną i analizuj dane. Wykorzystaj tablicę aktualności, aby błyskawicznie i skutecznie komunikować się z zespołem.
- Dostrzegaj zaangażowanie i starania. Wielu pracowników przyjmuje założenie, że skoro pracodawca nie dostrzega ich starań… starać się nie warto. Choć można analizować zasadność takiej postawy, nie ulega wątpliwości, że warto obserwować wysiłki pracowników i doceniać postępy, choćby te najmniejsze. W jaki sposób? Zadbaj o kulturę organizacji opartą na docenianiu. Przekaż pracownikom Kudos (słowne uznanie), zadbaj o integrację zespołu poprzez Wyzwania, grywalizuj nagrody i benefity pozapłacowe.
- Dbaj o integrację i dobre stosunki w zespole. Dobre relacje w zespole przekładają się nie tylko na jego efektywność, ale także na zaangażowanie pracowników. Wg danych z raportu People Unboxed relacje z kolegami i koleżankami z pracy mają wpływ na efektywność w przypadku 78% respondentów! Aby budować zgrane teamy, regularnie organizuj wydarzenia firmowe, twórz angażujące wyzwania i aktywności grywalizacyjne. Wykorzystaj Grupy na platformie benefitowej Worksmile i integruj pracowników o podobnych zainteresowaniach.
- Daj pracownikom nagrody, które naprawdę ich ucieszą. Tworząc system benefitów pozapłacowych, wykorzystaj system kafeteryjny. Zamiast oferowania pracownikom standardowych świadczeń w postaci prywatnej opieki medycznej, karty sportowej i owocowych czwartków, daj im wybór. Udostępniając zatrudnionym benefitowy system kafeteryjny, sprawisz, że będą mogli sięgnąć po świadczenia, które będą dla nich najbardziej wartościowe i pożądane. A wizja zdobycia upragnionej nagrody z pewnością zwiększy ich motywację do dalszych starań. Zdecydowanie bardziej niż karta do fitness klubu, której jedynym zadaniem jest… zbieranie kurzu.
- Wdroż w firmie Worskmile — platformę web z aplikacją mobilną, która łączy w sobie funkcje grywalizacyjne i wellbeingowe budujące zintegrowaną społeczność oraz multifunkcyjny system kafeteryjny. W zależności od swoich potrzeb możesz wykorzystać gotowe pakiety lub w elastyczny sposób włączać i wyłączać poszczególne funkcje. Dzięki Worskmile dostrzeżesz w swojej firmie realną, mierzalną zmianę. Jak wskazują dane pozyskane od aktualnych użytkowników wdrożenie platformy, spowodowało wzrost zaangażowania pracowników o 71% i obniżyło poziom stresu aż o 51%!
Zobacz również: Employer branding: wykorzystaj platfomę benefitową do zwiększenia zaangażowania pracowników