Świat HR nieustannie ewoluuje. W ostatnich latach kształtują go w dużej mierze postęp technologiczny, zmiany wartości społecznych i duża aktywność uczestników rynku pracy. Zdaniem ekspertów rok 2024 będzie kolejnym, w którym działania HR skupiać będą się na budowaniu wzrostu produktywności pracowników, zarządzania ich rozwojem i karierą oraz wykorzystania technologii w rozwoju HR w organizacjach.
Nowe wartości, nowy HR
Osoby obecnie poszukujące pracy przywiązują dużą wagę do wartości takich jak różnorodność, integracja i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. To właśnie skłoniło działy HR do ponownego przemyślenia swoich strategii. Wszystko to, aby uczynić je zgodnymi z tymi wartościami, przyciągnąć oraz zatrzymać talenty do organizacji.
Postęp technologiczny zrewolucjonizował sposób działania HR. Od rozwoju sztucznej inteligencji w procesach rekrutacyjnych po wykorzystanie analizy dużych zbiorów danych w zrozumieniu zachowań pracowników. Technologia usprawnia procesy, zwiększa wydajność i umożliwia podejmowanie lepszych decyzji, czyniąc HR bardziej proaktywnym niż kiedykolwiek wcześniej.
10 trendów HR na 2024 rok od Worksmile
Oto 10 światowych trendów, które zdaniem branży HR będą wyznaczały kierunek ich działań w 2024 roku:
1. AI & HR Technology
Era cyfrowa wywarła wielki wpływ na procesy rekrutacyjne, poddając je głębokiej transformacji, a sztuczna inteligencja (AI) wyznacza te zmiany. Organizacje wykorzystują narzędzia oparte na sztucznej inteligencji w celu usprawnienia procesów rekrutacyjnych i poprawy doświadczenia pracowników.
Według raportu Deloitte „2023 Global Human Capital Trends Report”, urządzenia oparte na sztucznej inteligencji dostarczają coraz większą ilość informacji związanych z wydajnością organizacji. Według szacunków ekspertów do 2025 roku sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe przyczynią się do 37% wzrostu wydajności w pracy.
2. Skills-based workforce
Trend ten opiera się na koncentracji na umiejętnościach kandydatów, a nie tradycyjnym podejściu HR opartym wyłącznie na kwalifikacjach. Pracodawcy mogą dzięki temu korzystać z szerszej puli talentów, a pracownicy zyskują szansę wejścia do danej branży.
Zatrudnianie w oparciu o umiejętności pozwala pracodawcom wybierać kandydatów, którzy wykazują potencjał do rozwoju. Osobom tym może brakować pewnych doświadczeń, ale posiadają oni podstawowe umiejętności i nastawienie na ciągłe uczenie się.
Co ważne pracodawcy mogą także wyposażać pracowników w zupełnie nowe umiejętności (reskilling), dzięki którym będą mogli wchodzić w inne role w organizacji lub doskonalić swoje umiejętności na obecnych stanowiskach (upskilling).
W swoim raporcie „The Future of Jobs Report 2023”, World Economic Forum podkreśla, że przed 2027 rokiem sześciu na dziesięciu pracowników będzie wymagało podniesienia swoich komeptencji poprzez szkolenia. Obecnie tylko połowa pracowników ma dostęp do odpowiednich możliwości szkoleniowych.
3. Hybrid & Elastic workplace
Pandemia przyniosła widoczne zmiany w sposobie działania organizacji, a pojawienie się hybrydowego modelu pracy jest jedną z nich.
Model ten oferuje pracownikom elastyczność wyboru miejsca pracy. Jest to uzależnione od realizowanych przez nich zadań, czy na przykład kultury organizacyjnej firmy, w której pracują. Ten model pracy sprzyja również poszukiwaniu i zatrudnianiu talentów z całego świata.
Według badań Gallupa tylko 3% pracowników zdalnych twierdzi, że wolałoby wrócić do biura. 33% chciałoby pracować zdalnie. 66% woli pracę hybrydową.
Hybrydowy model pracy będzie nadal ewoluować, a firmy udoskonalać swoje strategie, aby zmaksymalizować produktywność i zadowolenie pracowników.
4. Mental Health & Employee Wellbeing
Wraz ze wzrostem świadomości na temat zdrowia psychicznego pracowników, organizacje zaczynają inwestować w narzędzia oraz zasoby wspierające ich dobre samopoczucie.
Inicjatywy te pomagają zmniejszyć absencję i zwiększyć produktywność pracowników. Organizacje zapewniają obecnie dostęp do usług psychologów online, treści poradnikowych, ale także wspierają ich poprzez codzienne rozmowy, czy budowanie wspólnoty wewnątrzfirmowej.
W raporcie Gallup’a czytamy, że obszar ten jest wskazany jako jeden z głównych w budowaniu poprzez organizacje strategii poprawy zdrowia psychicznego pracowników. To wynik dyskusji z ponad 200 dyrektorami HR z największych światowych organizacji.
5. Human Leadership
Głównym wyznacznikiem tego trendu jest rozwój przywództwa u managerów, czy osób zarządzających zespołami. Trend ten kładzie nacisk na pielęgnowanie cech przywódczych już na wczesnych etapach kariery.
Human Leadership podkreśla znaczenie ludzi i relacji. Odchodzi od tradycyjnego stylu przywództwa opartego na dowodzeniu i kontroli, czy micromanagemencie.
Ankieta Gartner przeprowadzona w marcu 2022 r. wśród ponad 230 liderów HR wykazała, że 90% z nich uważa, że aby odnieść sukces w dzisiejszym środowisku pracy, liderzy muszą skupić się na ludzkich aspektach przywództwa.
Według autorów badania organizacje, które są w stanie wykształcić więcej Human Leaders, wykazują mniejszą rotację, wyższe wyniki, zaangażowanie i lepsze samopoczucie pracowników.
6. HR Rigts & Obligations
W 2023 roku do polskiego Kodeksu pracy wprowadzonych zostało wiele nowych przepisów wspierających pracowników. Uwzględniono przy tym dwa ważne dokumenty unijne — Dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (work-life balance) oraz Dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy (payment transparency). Nowelizacja Kodeksu pracy objęła również regulacje dotyczące pracy zdalnej.
HR musi stale śledzić zmiany w Kodeksie pracy i nauczyć się szybko do nich przystosowywać. Pracownicy są coraz mocniej chronieni przepisami i zyskują coraz więcej przywilejów.
7. Employee journey vs Great Resignation
Trend ten stawia w centrum zainteresowania HR podróż pracownika (Employee Journey), zaczynając od onboardingu, poprzez poszczególne fazy zatrudnienia, aż do jego odejścia z organizacji. Employee Journey pomaga zidentyfikować kluczowe momenty wpływające na satysfakcję, zaangażowanie i lojalność pracowników.
Zrozumienie podróży pracownika może pomóc firmom nie tylko wpłynąć pozytywnie na doświadczenia pracowników, ale przed wszystkim poprawić wskaźnik retencji.
8. Diversity, Equity, Inclusion (DEI)
Ten trend wskazuje na intensyfikację działań firm na rzecz tworzenia zróżnicowanych i integrujących środowisk pracy. To podejście oparte na uwzględnianiu zróżnicowania w środowisku pracy oraz zapewnieniu równych szans dla wszystkich pracowników, niezależnie od różnic takich jak kulturowe, rasowe, płciowe, etniczne.
DEI zdobywa coraz większą popularność, ponieważ organizacje zaczynają rozumieć, że różnorodność kulturowa i perspektywowa, może przynieść dla nich określone korzyści, np. zwiększenie innowacyjności, czy zaangażowania pracowników.
W swoim raporcie „Diversity Wins: How Inclusion Matters”, McKinsey wskazuje na pozytywną korelację między zróżnicowaniem płci, pochodzenia etnicznego i kulturowego w przywództwie korporacyjnym a wynikami finansowymi organizacji.
9. Employee & Employer branding
Employer branding skupia się na działaniach związanych z budowaniem wizerunku firmy jako atrakcyjnego miejsca pracy. W praktyce działania te prowadzone są zarówno przez firmę jak i przez samych pracowników, czyli tzw. Ambasadorów marki pracodawcy.
Według raportu Gallupa, firmy z silną marką pracodawcy odnotowują:
- 55% wzrostu wskaźnika retencji pracowników,
- 26% wzrostu liczby nowych aplikacji o pracę,
- 38% wzrostu produktywności wśród obecnych pracowników.
10. Empowering HR in Organizations
To, że HR staje się częścią biznesu, nie jest nowością. Jest to trend, który obserwujemy w perspektywie ostatniego roku i będzie kontynuowany w 2024 roku. To, co zmienia się w tym obszarze, to stale rosnąca świadomość organizacji.
Tradycyjnie funkcja zasobów ludzkich (HR) była skupiona głównie na operacyjnych aspektach związanych z rekrutacją, szkoleniami, wynagrodzeniem i benefitami. Jednak we współczesnym dynamicznym i konkurencyjnym środowisku biznesowym, coraz bardziej doceniana jest rola HR jako strategicznego partnera biznesowego. Oznacza to, że HR nie tylko wykonuje rutynowe zadania, ale także aktywnie wspiera organizację w projektowaniu, wdrażaniu i realizacji celów firmy.
Dominująca 10-tka
W roku 2024 organizacje dążą do wzrostu produktywności, zrozumienia potrzeb swoich pracowników i tworzenia równych szans. Warto rozwijać i dywersyfikować umiejętności, zadbać o jeszcze większą elastyczność pracy i zdrowie psychiczne pracowników. Nasz świat staje się bardziej różnorodny i inkludujący, co sprzyja innowacji i rozwojowi. Dla HR to okazja do odegrania kluczowej roli w organizacjach i stawienia czoła wyzwaniom przyszłości.